Krem z orzechów ziemnych gładki 1000 g
- Wyprzedaż!
- -5%
- bestseller
- -5%
- promocja
Pełna tekstur oraz smaków sałatka w azjatyckim klimacie i na każdą porę roku.
Wegańskie przepisy
Na obiad i lunch
Sałatki
Sałatka
0,5 szklanki suchego czerwonego ryżu
3 małe marchewki
0,5 główki czerwonej kapusty
1 szalotka
1 żółta papryka
0,5 filiżanki orzechów ziemnych niesolonych
garść listków kolendry (lub cebulki dymki, jeśli ktoś nie lubi)
0,5 łyżeczki soli
2 ćwiartki limonki
2 łyżeczki prażonego sezamu
Sos fistaszkowy
0,5 filiżanki kremu orzechowego
0,25 szklanki wody niegazowanej
1 łyżeczkę sosu sriracha*
sok z połowy limonki
1 łyżeczka sosu sojowego
*można zastąpić innym ostrym sosem chili lub ostrą papryką w proszku, ale jeśli lubicie pikantną kuchnię azjatycką, to srirachę warto mieć w swojej spiżarni.
Krok 1
Ryż gotujemy w osolonej wodzie w proporcji 1:3 lub 1:4, czyli w tym przypadku na pół szklanki ryżu potrzebujemy ok. 1,5-2 szklanki wody. Ryż gotujemy na wolnym ogniu przez około 30-40 minut, aż będzie al dente i prawie cała odparuje. Odcedzamy i odstawiamy do wystygnięcia.
Krok 2
Kapustę czerwoną kroimy drobno — świetnie sprawdzi się do tego szatkownica lub zwykła tarka. Poszatkowaną kapustę przekładamy do dużej miski i dodajemy pół łyżeczki soli, dokładnie mieszamy i odkładamy na bok. Kapusta pod wpływem soli zacznie delikatnie zmieniać kolor na bardziej różowy.
Kroimy umyte warzywa. Marchewkę obieramy i kroimy w cienkie słupki, paprykę w niewiele większe paski, a szalotkę drobno siekamy. Tak przygotowane warzywa dorzucamy do naszej kapusty.
Krok 3
Orzechy ziemne prażymy krótko na suchej patelni lub w piekarniku. Po ostygnięciu siekamy nieregularnie, tak aby powstały mniejsze i większe kawałki. Odkładamy na bok.
Krok 4
Przygotowujemy sos do sałatki. Mieszamy w misce wszystkie składniki oprócz wody tj. krem orzechowy, sos sriracha i sojowy i sok z limonki. Dodajemy po łyżce wody, aż otrzymamy konsystencję śmietany — nie za gęstą, nie za wodnistą.
Krok 5
Do miski z warzywami dodajemy wystudzony ryż i mieszamy wszystkie składniki. Sałatkę zostawiamy w dużej misie lub rozdzielamy na mniejsze porcje. Polewamy orzechowym sosem, posypujemy siekanymi orzechami, sezamem i kolendrą/cebulką dymką. Na brzegu sałatki kładziemy ćwiartki limonki dla tych, którzy wolą bardziej kwaśny smak.
Jest to danie, które możemy przygotować sobie z wyprzedzeniem. Jeśli nie polejemy jej sosem, warzywa spokojnie wytrzymają dzień w lodówce.
Do sałatki pasują również np. kiełki, groszek cukrowy oraz zamarynowane wcześniej tofu.
Sałatka świetnie smakuje na drugi dzień, a nawet odgrzana jako stir-fry.
P.S. Fistaszkowy sos może być podstawa wielu dań. Świetnie nadaje się nie tylko do sałatek, jak i dań na ciepło, zamieni roślinny bulion w orientalną zupę, a z dodatkiem mleka kokosowego tworzy pyszny, gęsty sos!
Komentarze