Nasiona chia — dlaczego warto i jak jej jeść?

Nasiona chia — dlaczego warto i jak jej jeść?

Co wyjątkowego kryją w sobie malutkie nasionka chia? Sprawdzamy!

  • Roślinne ABC

  • Nasiona chia to nasiona rośliny pochodzącej z Ameryki, Chia (Salvia Hispanica). Korzyści i właściwości chia znane są od setek lat – jest też przez niektórych nazywana żywnością funkcjonalną. Nasiona tej rośliny są bardzo bogate w składniki odżywcze o istotnym znaczeniu dla organizmu i zdrowia, zawierają źródło węglowodanów, witamin, minerałów, błonnika, a nawet białka o wysokiej wartości biologicznej. Żywność funkcjonalna to żywność, która oferuje korzyści wykraczające poza ich wartość odżywczą, taki jak np.: obniżenie poziomu cholesterolu lub poprawa perystaltyki jelit. Nasiona chia są używane właśnie jako dodatek funkcjonalny — składnik niektórych dań, dodawany do mniej odżywczych produktów, takich jak ciasta i przekąski, aby zwiększyć ich atrakcyjność dla konsumentów dbających o zdrowie.

    Wśród powszechnie znanych – ale niekoniecznie udowodnionych naukowo – korzyści zdrowotnych nasion chia to: zmniejszony apetyt, a co za tym idzie możliwość zdrowej utraty wagi, obniżony poziom trójglicerydów i poprawny poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. W naszym sklepie znajdziesz:

    • Nasiona Chia;
    • Płatki owsiane z owocami i nasionami chia;
    • Nasiona Chia | Zero Waste;
    • Ciasteczka owsiane z nasionami chia.

    Istnieją czarne i białe nasiona chia, ale nie ma różnicy w ich wartości odżywczej.

     

    Informacje o wartościach odżywczych nasion chia — nasiona chia kcal i właściwości

    Dwie łyżki nasion chia to około 28 gramów. Zawierają około:

     

    • 140 kalorii (kcal),
    • 4 gramy białka,
    • 11 gramów błonnika,
    • 7 gramów tłuszczów nienasyconych,
    • 18% dziennego zapotrzebowania na wapń oraz różne minerały, w tym cynk i miedź.

     

    Są najbogatszym roślinnym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3.

     

    Nasiona chia to kompletne źródło białka, zawierające wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów, których organizm nie może wytworzyć, a które przyjmuje wraz z pożywieniem.

     

    CHIA_06-SS.png CHIA_04_1.png

    Jak spożywać nasiona chia? Przepisy na dania z nasionami chia

    W przeciwieństwie do siemienia lnianego, które należy zmielić przed spożyciem, nasiona chia mają delikatną powierzchnię, która łatwo pęka w kontakcie z płynami — dzięki czemu są łatwo przyswajalne i trawione oraz nie wymagają mielenia.

    Nasiona chia to bardzo wszechstronny składnik

    Mają niewielki lub żaden charakterystyczny smak — są bardzo delikatne — więc nie konkurują z innymi smakami w potrawie.

    Unikaj jedzenia ich na sucho, zwłaszcza w dużych ilościach. Istnieją przypadki osób, które jadły suche nasiona, a następnie popijały wodę i nabawiły się niedrożności przełyku. Ponieważ nasiona szybko pęcznieją po wchłonięciu płynu, zaleca się spożywanie nasion chia, które zostały już namoczone w płynie lub podawane z wilgotnym pokarmem, takim jak płatki owsiane lub jogurt.

    Sprawdź przepisy z naszego bloga, w których możesz wykorzystać nasiona chia:

    • Złota owsianka z kurkumą i kandyzowanymi owocami;
    • Wieloziarniste krakersy z nasion i orzechów;
    • Błyskawiczny deser chia z truskawkami i bazylią.

     

    Nasiona chia przepisy na śniadanie

    Możesz dodawać nasiona chia do owoców, płatków śniadaniowych, sałatek, zup lub jeść je z jogurtem. Ciekawym pomysłem jest dodanie nasion chia do koktajlu — w ten sposób powstanie przepyszny deser.

    Koktajle to jedna z najlepszych opcji, które możesz spożywać, jeśli chodzi o jedzenie, które same w sobie nie są zbyt apetyczne — jak to może mieć miejsce w przypadku nasion chia.

    Pomysł jest taki, aby dodać je do ulubionych koktajli, wykonanych z truskawek lub bananów, lub innych z jagodami czy cytrusami. Nie ma znaczenia, jaki to smak, liczy się to, ile nasion chia użyjesz.

    CHIA_02.png CHIA_01.png

     

    Środki ostrożności i przeciwwskazania przy spożywaniu nasion chia

    Jedzenie chia, oprócz tego, że jest dobre dla zdrowia i pomaga utrzymać zbilansowaną dietę, może mieć pewne skutki uboczne. Przeciwwskazań do chia jest niewiele. Prawie każdy może je spożywać, a w razie wątpliwości lepiej skonsultować się z lekarzem (np. diabetycy lub osoby przyjmujące leki). Ponadto nie zaleca się spożywania dziennie więcej niż 25 gramów nasion chia ze względu na wysoką zawartość błonnika.

     

     

    Komentarze

    Pokaz więcej

    Zobacz podobne wpisy na blogu