Wegańskie cynamonki prosto z tortownicy

Wegańskie cynamonki prosto z tortownicy

Bułeczki na jesienną chandrę pełne cynamonu i orzechów pekan.

  • Wegańskie przepisy

  • Na słodko

  • Ciasta i ciasteczka

  • Cynamonki, cynamonowe ślimaczki, bułeczki, drożdżówki — niezależnie od formy ciasto drożdżowe w połączeniu z cynamonem to duet idealny! Choć zawsze wydawało mi się, że nie jestem wielką fanką cynamonu to wszystkie znaki na niebie i ziemi twierdzą inaczej. Za każdym razem zapach cynamonowych wypieków unoszący się z lokalnej piekarni działa na mnie jak magnes! Trudno odmówić mi sobie, szczególnie w chłodne dni, aromatycznej bułeczki z cynamonem. Ma ona w sobie coś magicznego: jest niczym ciepły kocyk, który z każdym kęsem otula nam brzuszek :)

     

    Oczywiście wersja z piekarni jest pyszna, jednak nijak mają się do domowego wypieku. W naszym domu ulubiona forma cynamonek to ta z tortownicy — to trochę drożdżówka, a trochę ciasto! Ta wersja jest prosta do zrobienia, wygląda bardzo apetycznie — robi furorę nie tylko w domowym zaciszu, ale jako ciasto „w gości”. Wersja wegańska w żaden sposób nie ustępuje tej tradycyjnej. Masło zastępuje krem migdałowy, który idealnie komponuje się z mieszanką cukru, cynamonu i pekanów. Jeśli sam opis nie sprawił, że ślinianki zaczęły Wam pracować jak szalone — gwarantuję, że zrobi to zapach świeżo zrobionych cynamonek! 

     

    Twk98e75YJVL8EkdSbPljVBvvXHJAcfux_pSem6m-LCOMi2owwb6qA6UBKu6r9SMUHhe7zrhrqA5YFqdUBec6XEWldJKa9JtdJtg0lA36wtReW7GtnJ0A7ZJnyLSsLmP1jjClZabWw91rm2oGg 7JDmQ7IfLf93sgAomLcl-UjrIQ8GmCUvE6tAhfKPhokv8kjUB3iOVQO2Uwgvp9MA2NvP69nJQ8VMuY29dV0N2itOnOru_f0y73ptM35XLIbC6ub93ZF6xhYlxiBqYhJ8biPkFyyFhjGX97yy_g

    fKAITT-UPbugX3GDGnDte862k7xrtLweDkA3DCfSY61NSPNTghs4iialAMuav6HSIw-dz0oebz0UYPh3NymiKETazOSq9VIBvr6SJENAYbQPUS-YmKXdAYRKUaWJ84bsdDmcXsWag_m-qSytyw fwWxTX4PakDQ_L83Dx4VN_Ehpq2MfrEjfyFDTanZo8gx2vntIkxG4grHJ_01UZQzU49tY43VfblgdJGFJJ3ro7rrXwMIaIvmvIPSoWUeAdUiYOjp1-E1HiiXZ4fGp0Tqb2j1JwMKyfxnDdJCew

    hTMDVl9PNAsXEpFYIZaf_QI90aY_JdQiWKdzulXrsGFTHphJBb6wb6FlDfO92ZwMP93xZGrPZS8BZUqKa3X2SRihAXUuXeG_Aj0ukEYK8tmfHGHT229OnyYHBJbJ8E2p6juHPUGuCv52W8gEiQ Di-y9X9mbW54F8SrW6bGfxq-SwmBy_47UOL_BGNC5_LVuvafbw2KItvdd7UjdHScGgRQipsXLIblFe5wLcQ_QU-vak4SwEXMtt0eNOBJM6eWacLZVA0aF8mbmSlLG-fJdl0LNZg5Uz659Qm0yw

     

    Wegańskie cynamonki z tortownicy

     

    SKŁADNIKI

     

    Ciasto drożdżowe

    400 g mąki orkiszowej 630 lub pszennej

    4 łyżki białego drobnego cukru

    1 opakowanie drożdży suszonych instant (7 gram)

    1,5 szklanki letniego mleka roślinnego

    2 łyżki rozpuszczonego oleju kokosowego lub oleju rzepakowego

    szczypta soli himalajskiej drobnej

     

    Nadzienie do cynamonek

    0,5 szklanki orzechów pekan

    0,5 szklanki cukru trzcinowego

    3 łyżeczki cynamonu

    4 łyżki kremu migdałowego

    0,5 łyżeczki soli himalajskiej drobnej

     

    Lukier

    0,5 szklanki cukru pudru

    1,5 łyżeczki letniego mleka roślinnego lub wody

     

    Dodatkowo

    2 łyżki oleju kokosowego

    2 łyżki cukru trzcinowego

     

     

    PRZEPIS

     

    Krok 1

    Mąkę przesiewamy do miski i dodajemy szczyptę soli. Drożdże, cukier i mleko rozpuszczamy w letnim mleku, a następnie przelewamy do miski z mąką. Dodajemy olej i zaczynamy wyrabiać — delikatnie moczymy dłonie, gdy ciasto będzie się nich niemiłosiernie przyklejać. Gdy składniki się połączą, przykrywamy ściereczką miskę i odstawiamy na 15-30 minut. Po upływie tego czasu wyrabiamy ponownie przez kilka minut i odkładamy ponownie do odpoczynku. Powtarzamy wyrabianie po raz trzeci. Oczywiście ciasto drożdżowe można wyrabiać ciągiem przez 20-30 minut, natomiast osobiście wolę metodę „interwałową”*. Ciasto odkładamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu — w zależności od temperatury będzie to trwało ok. 30-90 minut.

    *do wyrabiania ciasta można oczywiście użyć robota planetarnego z hakiem lub maszynki do chleba.

     

     

    Krok 2

    W międzyczasie orzechy pekan prażymy na suchej patelni i odkładamy do przestygnięcia. Następnie delikatnie rozdrabniamy w dłoniach na mniejsze kawałki.

     

    Krok 3

    Przygotowujemy tortownicę tj., smarujemy zarówno dno, jak i boki solidnie olejem kokosowym, wysypujemy cukrem trzcinowym i odkładamy do lodówki lub w chłodne miejsce.

     

    Krok 4

    Ciasto będzie miękkie i lekko lejące — takie powinno być. Blat lub stolnicę posypujemy mąką. Ciasto zwilżonymi dłońmi wyciągamy z miski i formujemy kulę, którą następnie przekładamy na posypany blat. Formujemy ciasto w prostokąt mniej więcej formatu kartki A3 — powinno mieć grubość ok. 5 mm. Pomagamy sobie wałkiem, jeśli jest taka potrzeba — ważne, aby otoczyć go mąką, aby ciasto nie kleiło się podczas wałkowania.

     

    Krok 5

    Na rozwałkowany prostokąt kładziemy krem orzechowy i rozsmarowujemy równomiernie. Posypujemy mieszanką cukru i cynamonu oraz orzechami pekan. Delikatnie formujemy „roladę”, czyli zwijamy ciasto od jego dłuższego boku. Wilgotnym nożem tniemy nasz rulon na 5-7 kawałków, powinny mieć ok. 4-5 cm. Wyjmujemy tortownicę i układamy w niej kawałki zrolowanego ciasta, aby od góry widoczna była cynamonowa-cukrowa spiralka. Przykrywamy ściereczką i odkładamy do wyrośnięcia.

     

    Krok 6

    Nagrzewamy piekarnik do temperatury 180°C bez termoobiegu. Wyrośnięte ciasto smarujemy delikatnie rozpuszczonym olejem kokosowym. Do piekarnika wkładamy tortownicę z wyrośniętymi ślimaczkami. Pieczemy przez 45 minut.

     

    Krok 7

    W międzyczasie przygotowujemy lukier, ucierając cukier puder z mlekiem roślinnym.

     

    Krok 8

    Ostudzone ciasto dekorujemy lukrem i posypujemy kawałkami pekanów. Parzymy kawę, otulamy się kocem na kanapie i rozkoszujemy się cynamonowo-pekanowymi zawijańcami!

     

    WSKAZÓWKI

     

    Krem migdałowy można zastąpić pastą z pistacji, orzechów laskowych lub nerkowców. Unikałabym wersji kokosowej i arachidowej, aby nie przytłoczyć smaku cynamonu.

    Jeśli nie macie pod ręką orzechów pekan użyjcie orzechów włoskich.

    Polewę z klasycznego lukru świetnie zastąpi syrop klonowy. 

     

     

    P.S. Tortownicę można zastąpić brytfanką lub żaroodpornym naczyniem. Surowe kawałki rolady powinny delikatnie się stykać, aby po wyrośnięciu tworzyły jedno ciasto. Jeśli chcecie uzyskać pojedyncze cynamonowe ślimaczki drożdżowe, rozłóżcie je na blaszce, zachowując duże odstępy.

     

     

     

    Komentarze

    Pokaz więcej

    Zobacz podobne wpisy na blogu