Najlepszy, kremowy hummus z białej fasoli

Najlepszy, kremowy hummus z białej fasoli

Idealny do letniego grilla — fasolowy dip z czosnkiem, koperkiem i cytryną.

  • Wegańskie przepisy

  • Na obiad i lunch

  • Pasty i smarowidła

  • Biała fasola jest niezwykle niedoceniana. Jeśli pojawia się na stole to zwykle jako dodatek do barszczu, roślinny pasztet lub oczywiście wegański smalec. I choć w tej formie też jest pyszna, to warto spróbować jej w innej odsłonie. Tutaj zdecydowanie sprawdza się stare przysłowie: cudze chwalicie, swojego nie znacie. Nie da się ukryć, że bliska kuzynka ciecierzyca zdominowała całkowicie talerze i miseczki z dipami oczywiście pod postacią hummusu. A w końcu fasola jako baza do smarowideł i dipów bije ciecierzycę na głowę — jest delikatniejsza, bardziej kremowa i ma w sobie tą niezwykłą słodką nutę.

     

    Dzięki tej subtelnej słodyczy idealnie komponuje się z wyrazistymi dodatkami. W tym przepisie to konfitowany czosnek, cytryna i koperek. Dzięki temu jest bardzo świeża i lekka. Dobrze schłodzona idealnie pasuje do grillowanego pieczywa czy do pieczonych ziemniaków. To świetne danie do dzielenia się i sprawdza się podczas pikników ze znajomymi. Podana na dużej paterze lub talerzu, tak aby wszyscy zgromadzeni mogli swobodnie zgarniać ją kawałkami świeżego pieczywa. W letnie, ciepłe wieczory trudno mi wyobrazić sobie lepszy scenariusz na wspólny posiłek.

    Letni fasolowy dip z koperkiem, cytryną i czosnkiem 

     

    SKŁADNIKI

    1 szklanka suchej białej fasoli (lub dwie puszki fasolki w zalewie)

    0,5 szklanki wody lub niesłodzonego mleka roślinnego

    1 główka czosnku

    0,5 filiżanki oliwy z wytłoczyn

    pęczek koperku

    sok z 1 cytryny + starta skórka

    4 łyżki płatków drożdżowych nieaktywnych

    0,5 łyżeczki soli himalajskiej drobnej

    1 łyżka świeżo mielonego pieprzu czarnego

    0,5 łyżeczki czosnku suszonego mielonego (można pominąć, ale ja osobiście uwielbiam ten głęboki czosnkowy smak)

    1 łyżka suszonych płatków czosnku

     

    PRZEPIS

     

    Krok 1

    Fasolę namaczamy przez ok. 8-10 h. Zlewamy wodę, fasolę wrzucamy do garnka i zalewamy podwójną ilością wody, tak aby była dobrze przykryta. Nie dodajemy soli! Zagotowujemy wodę z fasolą, zmniejszamy moc i gotujemy na małym ogniu przez ok. 60 minut. Następnie odstawiamy garnek na bok i odcedzamy dopiero po ostygnięciu, przekładamy do dużej miski.*

    *Ja przygotowanie pasty zaczynam rano, a nie na wieczór: fasola moczy się przez dzień, wieczorem jest gotowana, a przez noc stygnie w wodzie, w której się gotowała. Dzięki temu jest ładna, miękka i niepopękana.

    Krok 2

    Umyte, ale nieobrane ząbki czosnku wrzucamy do malutkiego rondelka/garnuszka. Zalewamy oliwą z wytłoczyn i gotujemy na małym ogniu przez ok. 30 minut. Powinien się delikatnie zezłocić, absolutnie nie może być czarny. Po ostygnięciu wyciągamy czosnek i zdejmujemy łupiny, a mięciutki środek wrzucamy do miski z ugotowaną fasolą. Oliwę zostawiamy, absolutnie nie wylewamy!

    Krok 3

    Cytrynę sparzamy wrzątkiem i ścieramy skórkę z cytryny wprost do fasoli i czosnku. Następnie wyciskamy sok i dodajemy mleko, płatki drożdżowe, sól i czosnek w proszku.

    Krok 4

    Całość blendujemy na gładką, kremową, masę. Jeśli jest zbyt gęsta, dodajemy więcej mleka lub wody. Powinna mieć konsystencję gęstej śmietany.

    Krok 5

    Koperek siekamy drobno. Odkładamy 1/3 do przybrania, a resztę wrzucamy do naszej fasolowej pasty. Przyprawiamy świeżo mielonym pieprzem i mieszamy dokładnie.

    Krok 6

    Masę przekładamy do dużej miski lub na głęboki półmisek. Dużą łyżką robimy wgłębienia, w której będzie zbierać się oliwa. Polewamy oliwą, w której gotowaliśmy czosnek. Posypujemy płatkami czosnku (obłędnie chrupią), resztą koperku, grubo mielonym pieprzem i szczypta soli. Podajemy schłodzony z grillowanym pieczywem, słupkami warzyw lub krakersami wieloziarnistymi.

     

    WSKAZÓWKI

     

    Jeśli dip z fasoli podbije Wasze serca to łatwo przygotować jego alternatywną wersję: z rozmarynem zamiast koperku i karmelizowana cebulą zamiast czosnku.

    Dip można podawać z pieczywem (np. focaccią), pieczonymi ziemniakami, warzywami w słupkach lub krakersami np. z tego przepisu.

     

    P.S. Do przepisu nada się każda biała fasola — zarówno tradycyjny Jasiek, jak i ta drobniutka. Wybierzcie tę, którą lubicie najbardziej!

    Komentarze

    • Lilianna

      26/07/23

      Uwielbiam fasolę i z pewnością zrobię ten dip w weekend, tylko zastanawiam się w jakim celu dodaje się te płatki drożdżowe?

    • Ania

      03/08/23

      Płatki drożdżowe są znane ze swojego orzechowego i serowego smaku, więc dodaliśmy je, by wzbogacić smak hummusu. ?
    Pokaz więcej

    Zobacz podobne wpisy na blogu