Przełomowa pasta bezjajeczna z czarnuszką

Przełomowa pasta bezjajeczna z czarnuszką

Roślinna oszustka: lekka pasta z siekanym „białkiem” i domowym majonezem.

  • Wegańskie przepisy

  • Na śniadanie

  • Pasty i smarowidła

  • Ten przepis jest wynikiem wielkiej tęsknoty za wiosennym klasykiem. No bo, który roślinożerca nie wspomina z sentymentem śniadań, gdzie na talerzu lądowała pyszna bułeczka z pastą jajeczną i nowalijkami. My na pewno! I choć w internecie roi się od przepisów na pastę z ciecierzycy lub tofu, to żadna z nich nie oddawała utęsknionej przez nas konsystencji i tekstury.

    W tym przepisie tworzymy każdy składnik na nowo: „białko” - gładkie i sprężyste, „żółtko” - kruche i kremowe zarazem oraz intensywnie jajeczny majonez. Dodatek szczypiorku to klasyka, ale czarnuszka to mały, ale zaskakująco trafny twist. Pasta przeszła najsurowszy test — próbowały go nasze mamy, nieinformowane o tym, że jest to danie całkiem pozbawione jajek. Zdziwienie tylko potwierdziło nasze przypuszczenia — jest to jedyna w swoim rodzaju roślinna oszustka!

     

    PASTA%20BEZJAJECZNA_0a.png PASTA%20BEZJAJECZNA_02.png

    PASTA%20BEZJAJECZNA_06.png PASTA%20BEZJAJECZNA_07.png

    Przełomowa pasta bezjajeczna z czarnuszką

     

    SKŁADNIKI

     

    „Białko”

    150 g orzechów nerkowca namoczonych przez noc

    1 szklanki wody

    2 łyżeczki agaru

    szczypta czarnej soli Kala Namak

     

    „Żółtko”

    1 mączny ziemniak (typ C)

    100 g dyni piżmowej

    1 łyżeczka płatków drożdżowych nieaktywnych

    0,5 łyżeczki czarnej soli Kala Namak

    1 łyżeczka kurkumy

     

    Majonez

    1 łyżka mleka sojowego

    1 szklanka oleju rzepakowego

    1 łyżeczka kremowej musztardy np. delikatesowej

    0,5 łyżeczki syropu z agawy

    0,5 łyżeczki czarnej soli Kala Namak

    0,5 łyżeczki soli himalajskiej

    1 łyżka płatków drożdżowych nieaktywnych

    0,5 łyżeczki białego pieprzu mielonego

    0,5 łyżeczki octu jabłkowego lub winnego

     

    Do pasty:

    cebulka dymka lub szczypiorek

    grubo mielony czarny pieprz

    czarnuszka

     

    PRZEPIS

     

    Krok 1

    Namoczone przez noc i odsączone nerkowce wrzucamy do blendera kielichowego lub tzn. bulletu. Dodajemy wodę, sól, agar i blendujemy na gładką, półpłynną konsystencję. Przelewamy do małego garnka i podgrzewamy powoli do zagotowania — jeśli mieszanka zacznie się rozwarstwiać blendujemy raz jeszcze. Przelewamy przez drobne sitko np. do plastikowego pojemnika z przykrywką i wstawiamy do lodówki, aby płynna masa stężała. Im pojemnik większy, a warstwa cieńsza, tym szybciej się zetnie.

    Krok 2

    Przygotowujemy majonez — wszystkie składniki wrzucamy do wysokiego naczynia, wkładamy blender tak aby dotykał dna. Włączamy na najwyższe obroty, nie odrywając go spodu naczynia. W momencie, gdy na dnie zacznie pojawiać się nam majonez, delikatnie ruszamy blenderem góra-dół, aż cała zawartość nabierze białego koloru i kremowej konsystencji. Całość nie powinna zająć więcej niż 30-60 sekund!

    Krok 3

    Ziemniaki i dynię kroimy w niedużą kostkę. Warzywa gotujemy do miękkości w niesolonej wodzie — ja najpierw do garnka wrzucam ziemniaki, a po ok. 10 minutach dorzucam dynię i gotuję do miękkości. W ten sposób warzywa powinny ugotować się w tym samym czasie. Odcedzamy dokładnie warzywa, wrzucamy do miski, a następnie tłuczemy. Dodajemy sól, drożdże nieaktywne, kurkumę. Mieszamy i odstawiamy do przestygnięcia. Masa ziemniaczano-dyniowa może nawet delikatnie zeschnąć z wierzchu — będzie nawet jeszcze lepiej udawała, kawałki żółtka :)

    Krok 4

    Wyciągamy z lodówki "galaretkę" z nerkowców i wykładamy na deskę. Siekamy na kawałki — nie za drobno, tak abyśmy w paście czuli kawałki „białka”. Wrzucamy do miski, dodajemy masę ziemniaczano-dyniową, majonez i delikatnie mieszamy, tak aby nie zrobić z niej przysłowiowej papki.

    Krok 5

    Dodajemy posiekaną dymkę, czarnuszkę i doprawiamy grubo mielonym pieprzem. Odstawiamy do lodówki na min. 30 minut, choć najlepiej smakuje następnego dnia. Pastę podajemy ze świeżym pieczywem, rzodkiewką, szczypiorkiem, dziwiąc się, jak to jest możliwe, że w paście nie ma jajka.

     

    WSKAZÓWKI

     

    Nie wymieniajcie w majonezie mleka na inne roślinne — to właśnie lecytyna zawarta w soi jest emulgatorem i odpowiada za jego konsystencję. Można ją kupić również w proszku i kapsułkach, jako suplement diety. Lecytyna znajduje się również w żółtkach, dzięki czemu są jednym z głównych składników tradycyjnego majonezu.

    Jeśli nie macie pod ręką dyni, możecie ją pominąć, choć dodaje ona delikatnej słodyczy i przyjemnie balansuje słone smaki.

    Do żółtka nadadzą się idealnie tzn. ziemniaki z wczoraj. Świeże ziemniaki można zastąpić płatkami ziemniaczanymi.

    Jeśli marzy Wam się roślinne jajko na twardo, to jest właśnie przepis, który może spełnić to pragnienie. Białko należy wylać do odpowiedniej formy (połówki jajka), a po zastygnięciu wydrążyć miejsce pod żółtko — idealnie do tego celu sprawdza się wydrążacz do kulek, taki do owoców. Wnękę w białku uzupełniamy “żółtkiem” i wkładamy do lodówki. Roślinne jajko na twardo to wspaniałe uzupełnienie Wielkanocnego stołu i oczywiście świątecznego żurku.

     

    P.S. Bez czarnej soli Kala Namak ten przepis ani żadna tofucznica czy omlet nie będzie smakowała jajkiem. Warto mieć ją w swojej spiżarni.

     

    Komentarze

    Pokaz więcej

    Zobacz podobne wpisy na blogu