Proste, wegańskie sery z nasion i orzechów

Proste, wegańskie sery z nasion i orzechów

Roślinny parmezan, kremowy smarowaniec i kanapkowiec gotowe w 5, 25 i 45 minut.

  • Wegańskie przepisy

  • Na śniadanie

  • No ser z orzechów? Powariowali! No może, ale przecież trochę szaleństwa jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Poniższe przepisy to świetny przykład jak duży potencjał mają nasiona i orzechy. To nie tylko dodatek do ciast czy przekąska, ale i podstawa pysznych dań, zarówno na słono jak i słodko. Trzy przepisy, trzy stopnie trudności i czasochłonności — każdy znajdzie coś dla siebie! 

     

    Niezależnie czy zaczynasz swoją przygodę z dietą roślinną, ciekawość to Twoje drugie imię czy masz po prostu trochę orzechów w spiżarni — bezmleczne serki to pyszne urozmaicenie tradycyjnej kuchni. Przede wszystkim z łatwością można je w przygotować w domowych warunkach. To świetna alternatywa dla sklepowych odpowiedników — zdecydowanie tańsza i w wielu przypadkach zdrowsza.

    ROŚLINNE SERY_05.png

    ROŚLINNE SERY_01.png

    Trzy roślinne sery

     

    L-RLGkPpPuRpQlssumOJwXX2Iot8tTf4id5GkyHavXf8kUabDg9RpZDPx5G0MsC7oUCfxwdvMVMv3nD27_VnqQEbYrQ3AXF-kafCNjTIin_wdnbQTtqIj_IIeByJCswMxZ7KJAUR_Q18982jyg

     

    Wegański parmezan | 5 minut

     

    SKŁADNIKI

     

    100 g migdałów blanszowanych

    2 kopiate łyżki drożdży nieaktywnych

    0,5 łyżeczki soli

    0,25 łyżeczki czosnku w proszku

    0,25 łyżeczki cebuli w proszku*

    szczypta witaminy C w proszku**

    *jeśli masz pod ręką

    **opcjonalnie — cebula doda słodyczy, natomiast witamina C kwasowości charakterystycznej dla oryginalnego parmezanu.

     

    PRZEPIS

     

    Krok 1

    Wszystkie składniki wkładamy do blendera i mielimy na drobny pył. Jeśli migdały po namaczaniu były wilgotne, proszek może odrobinę się sklejać — tak jak świeżo tarty parmezan. Voila! Gotowe — przechowujemy szczelnie zamknięte w temperaturze pokojowej.

    Wegańska wersja tak jak oryginał jest świetnym dodatkiem do zapiekanek i makaronów. Sprawdza się jako panierka, a w kryzysowych sytuacjach służy jako zagęszczacz do roślinnych pasztetów.

     

    emQUI-YQVwSat7RvUrUlwtBKwXnobpEYdi4rIhf4l1weIs3Yt1JrN7Zip2bWQ8wtuco8s0-qNiXhac971BOFeBeF6gyzIYAy06Boubw43_DtAXmYMsjRKuFMO6ccHQPEHh5aHdhFdxBzyx36CQ

     

    Smarowaniec ze słonecznika | 25 minut

     

    SKŁADNIKI

     

    Serek

    200 g słonecznika namoczonego przez noc

    3 łyżki drożdży nieaktywnych

    2 łyżki mleka roślinnego

    3 łyżki oleju kokosowego

    0,5 łyżeczki soli

    sok z połówki cytryny

    1 łyżeczka octu jabłkowego lub winnego

    1 łyżka wody spod kiszonych ogórków

    1 łyżeczka niesłodkiego jogurtu roślinnego i/lub 0,5 łyżeczki probiotyku np. zakwaski

     

    Mieszanka pieprzowo-korzenna

    1 łyżka czarnego pieprzu

    1 łyżka ziela angielskiego

    0,5 łyżeczki startej gałki muszkatołowej

    szczypta cynamonu

     

    Mieszanka paprykowa

    1 łyżka słodkiej papryki wędzonej

    1 łyżka papryki lub pomidorów w płatkach

    0,5 łyżeczki papryki chilli lub gochugaru

     

    PRZEPIS

     

    Krok 1

    Do miski przekładamy odsączony słonecznik i wszystkie płynne składniki. Blendujemy na gładką, ale gęstą masę. Dodajemy sól oraz drożdże i blendujemy dalej. Doprawiamy do smaku, jeśli jest taka potrzeba — serek powinien być delikatnie kwaśny i słony. Dodajemy jogurt lub probiotyk — dzięki niemu serek nabierze z czasem kwaskowatego smaku, charakterystycznego dla jogurtów i twarożków. Odstawiamy do lodówki lub zamrażalnika na 5-10 minut.

     

    Krok 2

    W międzyczasie przygotowujemy mieszanki do obtoczenia. Pieprz i ziele angielskie mielimy w młynku lub ucieramy w moździerzu niezbyt drobno tak, aby zostały większe kawałki. Mieszamy z gałką muszkatołową w niewielkiej misce.

    Wszystkie papryki mieszamy w misce — jeśli akurat nie mamy pod ręką wszystkich rodzajów, wystarczy jeden lub dwa. Najbardziej efektowne są oczywiście płatki papryki.

     

    Krok 3

    Wyciągamy masę serową z lodówki i delikatnie zwilżonymi rękami formujemy dwie kule. Każdą z nich wrzucamy do miski z mieszanką przypraw i obtaczamy delikatnie, potrząsając miską. Serki delikatnie fomujemy w kształt walca - jeśli konsystencja wydaje się zbyt luźna, trzymamy dłużej w zamrażarce.

    Obtoczone serki możemy jeść od razu, choć najlepiej smakują po solidnym schłodzeniu lub 24 godzinach przechowywania w lodówce. Dobrze komponują się zarówno ze świeżym pieczywem, jak i grzankami.

     

    xTj4vcQkH9baqzvlUJpYfMt-NPvVC9OnAmg73PsMWOmGea80WOv8zW-u5kfP4cieX9lewlB88tFFdpYccFjlO8dX-srE3jgLFFChXKuzY44TpsHx4B5CE7xvpKRtb-d41XAs5VvneQtyWJ5loQ

     

    Kanapkowiec z nerkowców | 45 minut

     

    SKŁADNIKI

     

    200 g orzechów nerkowca namoczonych przez noc

    1 łyżka mleka roślinnego (opcjonalnie)

    4 łyżki drożdży nieaktywnych

    0,25 łyżeczki soli

    0,25 łyżeczki czosnku w proszku

    0,25 łyżeczki cebuli w proszku

    3 łyżki oleju kokosowego

    2 łyżki pasty miso

    0,5 łyżki tahiny

    0,5 łyżeczki kurkumy

    3 łyżeczki agaru w proszku

    6 łyżek wody

    garść posiekanych orzechów włoskich

     

    PRZEPIS

     

    Krok 1

    Nerkowce przekładamy do miski i zaczynamy blendować. Po chwili powinny zamienić się w pastę. Jeśli będzie gęsta na tyle, że sprawia nam problemy z blendowaniem, dodajemy odrobinę mleka roślinnego. Dodajemy drożdże nieaktywne, sól, czosnek, cebulę, kurkumę, pastę miso, tahinę i blendujemy dalej. Powinniśmy otrzymać kleistą, gęstą pastę — odstawiamy ją na bok.

    Krok 2

    W małym garnku mieszamy wodę z agarem. Zagotowujemy na małym ogniu, aż całość zgęstnieje do konsystencji rzadkiego kisielu. Dodajemy wraz z olejem kokosowym do pasty z nerkowców i dokładnie mieszamy.

     

    Krok 3

    Przygotowujemy niewielki pojemnik lub foremkę na serek — wykładamy go folią spożywczą. Świetnie też sprawdzi się okrągły wykrawacz do ciastek. Na dno wykładamy orzechy włoskie i przykrywamy masą serową. Ugniatamy, aby wypełniła dokładnie foremkę i wygładzamy wierzch. Przekładamy na 30 minut do zamrażarki, a następnie do lodówki. Dzięki agarowi i olejowi kokosowemu ser będzie miał stałą konsystencję i będzie można go kroić. Można stosować go do tostów, zapiekanek i kanapek.

     

    WSKAZÓWKI

     

    Jeśli nie musisz mieć wszystkich składników np. cebuli mielonej, tahiny bądź probiotyku, aby zrobić smaczny ser roślinny. Niektóre dodatki możesz pominąć, ale na pewno nie obejdziesz się bez orzechów i płatków drożdżowych!

    Korzeni wegańskiego parmezanu można doszukiwać się w zachodnim regionie Sycyli , tj. Trapani. Mielone migdały są podstawą tamtejszego sosu do makaronu tj. pesto alla trapanesse.

     

    P.S. Słonecznik, nerkowce i migdały do najpopularniejsze orzechy i nasiona wykorzystywane do serów roślinnych, ale można wykorzystać również orzechy brazylijskie czy makadamia.

     

     

    Komentarze

    Pokaz więcej

    Zobacz podobne wpisy na blogu